Czy już jestem neurotyczką czy jeszcze nie?

Wiele osób, a zwłaszcza kobiet zadaje sobie czasem to pytanie. Dlaczego więcej kobiet? Podobno neurotyczek jest więcej niż neurotyków, gdzieś tam prowadzono takie badania. Wiecie co myślę na temat statystyki ?

 

Statystycznie stojąc jedną nogą na lodzie a drugą na rozgrzanych węglach jest nam akurat. Takie jest moje zdanie na temat statystyki.

Każdy z nas jest inny. Różnimy się wzrostem, kolorem skóry i wieloma innymi cechami. Różnimy się także cechami psychicznymi. Jednym z wymiarów ludzkiej osobowości jest neurotyczność.

Co to takiego neurotyzm?

Zamartwianie się, częste obawy, skłonność do przygnębienia, nadmierne przeżywanie i kładzenie dużego nacisku na negatywne doświadczenia, jakie spotykają nas w życiu.

Każdy człowiek zachowuje się czasem jest neurotyk.

Jeżeli są to jednak sytuacje sporadyczne, mogą być wynikiem przemęczenia, złego samopoczucia, stresu, trudnej sytuacji rodzinnej itp. itd.

Jeśli jednak takie zachowania zdarzają się codziennie, mamy do czynienia z osobowością neurotyczną. Może to, choć nie musi, być powodem kolejnych problemów takich jak uzależnienie czy choroby psychiczne typu fobie, stany lękowe, depresja.

Osoby takie mają z reguły niską odporność na stres, można u nich zaobserwować częste zmiany nastroju, uczucie niepokoju, strachu oraz frustracji.

Czy to się leczy ?

Nie, bo to nie choroba, to cecha. Czasem, jak każda cecha może nam przeszkadzać. Jeżeli utrudnia nam życie zbyt często, warto iść na terapię by lepiej sobie z nią radzić. By nauczyć się jak z nią żyć. Jesteśmy bardzo złożonymi organizmami, u których cechy osobowości występują w różnych proporcjach nikt nie jest w 100% neurotykiem.

Skąd to się bierze ?

Jest kilka teorii. Niektórzy dowodzą, że cechy neurotyczność jest genetyczna, inni że spowodowane doświadczeniami wczesnego dzieciństwa czy innego trudnego okresu z przeszłości. Niektórzy naukowcy przyczyn doszukują się w nadmiernej aktywności współczulnego układu nerwowego.

Czy jestem więc neurotyczką ?

Nie ma na to prostej odpowiedzi.  Jeśli Ci z tym dobrze, po prostu taka jesteś. Jeżeli Ci to przeszkadza, nie czujesz się komfortowo bądź jeśli swoim zachowaniem ranisz bliskich wokół…warto rozważyć terapię.

 

Beata z NIEDAJSIĘ.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *