Za co kocham TSR – czyli o terapii skoncentrowanej na rozwiązaniu słów kilka.

Uwielbiam ten rodzaj terapii przede wszystkim za optymizm, za wiarę w możliwości, za przekonanie, że każdy przy odpowiednim wsparciu sam sobie poradzi. Uwielbiam ją za brak jakichkolwiek ocen, za bezwarunkową akceptację, za to, że każde nawet niewielkie działanie w dobrym kierunku jest zauważane i doceniane.

 

„Mała zmiana rodzi duże zmiany.”

 

Na czym polega TSR ?

 

To terapia inna niż wszystkie.

 

Podstawowa różnica to założenie, że nie ma tu miejsca na analizowanie przyczyn problemu, na cofanie się w przeszłość, do dzieciństwa. Powody zaistniałej sytuacji  są nieistotne. Nie ważne co, gdzie, kto i kiedy, z jakiego powodu coś się stało.  Istotne jest to, co dzieje się aktualnie. Ważne jest to, czego chcesz w zamian. Do przeszłości cofamy się jedynie by poszukać pomysłu na rozwiązanie. A to skarbnica wiedzy i ogromny potencjał możliwości. Jeżeli kiedyś się powiodło, można to powtórzyć.

Nie ma tu również miejsca na szukanie chorób, na stawianie diagnoz. Nie ma to żadnego znaczenia. Ważny jest cel który chcesz osiągnąć, ważne jest to, co chcesz zmienić i jak to zrobić. Szukamy rozwiązań.  To najważniejszy cel terapii.

 

Terapia TSR skupia się na pozytywach, na tym co się udało.

 

„ Jeżeli coś działa – rób tego więcej”

 

W czasie rozmowy szukamy mocnych stron by z nich czerpać siłę. Skupiamy się na rozwiązaniu. Szukamy pomysłu jak z sytuacją sobie poradzić, co zrobić by było lepiej. Przy czym co dla człowieka jest dobre, decyduje jedynie on sam. Wierzymy w to, że każdy sam wie najlepiej co dla niego jest dobre, czasem po prostu nie ma do tej wiedzy dostępu. Poprzez rozmowę szukamy drogi, która człowiek pragnie podążać, badamy jego potrzeby, możliwości i najlepsze dla niego rozwiązania. Każdą sytuację da się rozwiązać.

 

„ Jeżeli coś nie działa, zrób coś innego”

 

 

 

Szukasz pomysłu jak sobie poradzić ?

Zapraszam na sejsę TSR.

Beata z NIEDAJSIĘ.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *