cele długoterminowe

 

Dziś będzie o celach długoterminowych. Wiele osób umie ustalić plan działania na najbliższy okres. W  pracy uczą nas że cele mają być smart, czyli specyficzne, mierzalne, ambitne, realne i określone w czasie. Zrobię to, osiągnę to, pozbędę się tego. Super…brawo Ty.

Dziś jednak chciałam Was zapytać, czy bierzecie pod uwagę również cele długoterminowe? I nie mam tu na myśli strategii firmy w której pracujecie tylko własne, życiowe pragnienia.

Głównie skupiamy się na chwili obecnej, jeśli planujemy to zazwyczaj na rok, góra dwa.

Skąd ja mogę wiedzieć co będzie za 5lat? Czy ja w ogóle dożyję ?

Fakt, tego nie wiemy. Może nam spać na głowę cegła, możemy umrzeć na zawał czy zginąć w wypadku. Moim zdaniem, warto jednak pomyśleć o tym, jak chcę by wyglądało moje życie, jeśli dożyję starości.

Jakie są moje plany na 5,10 czy 20 albo i więcej lat.

Polecam zacząć od końca. Zrobienie tego ćwiczenia dało mi niesamowite uczucie spokoju. Poukładałam sobie pewne sprawy, ustaliłam kilka nowych priorytetów i zmieniłam niektóre nawyki.

Jak chcesz by wyglądała Twoja emerytura ? (pomińmy sprawę Zus-u, to temat na inną dyskusję 😉)

Zamknij oczy i wyobraź sobie siebie gdy masz 60 lat.

 

Jak chcesz by wyglądał Twój dzień, co widzisz wokół siebie ?

Co będzie wtedy dla Ciebie ważne ?

Zdrowie ? Kontakt z ludźmi ? Stabilność finansowa? Własna pasja ? Kondycja ? Bliskość rodziny ? Piękne wspomnienia ?

Czy to co robisz teraz przyzbliża Cię do tego celu ?

Jeżeli ważne jest dla Ciebie by być blisko swojej rodziny zastanów się, jak wyglądają Twoje relacje z nimi teraz ? Może warto zacieśnić pewne kontakty ?

Jeżeli chcesz mieć co wspominać pomyśl, czy przypadkiem nie poświęcasz się jedynie pracy ? Jeżeli marzysz by usiąść z ukochaną osobą z przeglądać albumy z młodości warto te wspomnienia zacząć kompletować. Załóż album już teraz, kup aparat jeśli nie masz i wyciągnij rodzinę na wspólną wycieczkę.

 

Chcesz cieszyć się dobrym zdrowiem? Może czas rzucić palenie albo zapisać się na jakieś zajęcia sportowe. Ciągłe siedzenie przed komputerem nie zapewni Ci zdrowia na starość, jeśli nie zatroszczysz się o to już teraz, może być potem za późno.

Zacząć można w każdym wieku, jednak o pewne sprawy warto zatroszczyć się wcześniej.

Cokolwiek chcesz robić na starość warto się zastanowić, czy to co robisz teraz przybliża Cię do celu ?

W pogoni za codziennymi sprawami możemy się bowiem pewnego dnia obudzić i stwierdzić, że nie o tym marzyliśmy na starość.

 

 

Dziś więc zastanów się co dla Ciebie jest najważniejsze, do czego dążysz i czy to co robisz teraz, jest zgodne z tym czego oczekujesz w przyszłości.

Spraw by cele krótko i długo terminowe pozostawały ze sobą w symbiozie.

 

Powodzenia.

Beata z NIEDAJSIĘ.

3 thoughts on “cele długoterminowe

  1. Bardzo mądrze napisane. Jak dziś patrzę na to jak dzieci się zachowują i jak my się zachowujemy względem naszych rodziców na myśl przychodzi mi jedno. „Jak sobie pościelisz, tak się wyśpisz”. W swoim życiu spotkałem kilka osób starszych o tak pozytywnym nastawieniu do życia, że sam się zawstydziłem. Zacząłem im zazdrościć tej radości w sobie. Żałuję, że nie zadałem im pytania, jak to robią i jak im udało się to osiągnąć. Chyba bałem się odpowiedzi.

  2. Jak dla mnie to osoby, które naprawdę cieszą się życiem. Nie narzekają, nie zamartwiają byle czym tylko dostrzegają piękno w każdym dniu. To sztuka której na szczęście można się nauczyć 🙂

  3. Mamy powod do swietowania! Teraz Twoim celem jest utrzymanie zmiany. Coaching sie konczy, jednak dalszy rozwoj ciagle trwa – to nigdy niekonczaca sie przygoda zycia. Wazne jest dlugoterminowe utrzymanie systemu wsparcia – taka funkcje moze pelnic coach, przyjaciel, czy inne osoby wspierajace w zdrowiu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *