Jak podejmować trudne decyzje ?

Metod by sobie pomóc jest wiele. Począwszy od stosowanej powszechnie metody plusów i minusów przez bardziej zaawansowane jak metoda 6 kapeluszy czy metoda autorytetów.

Dziś jednak chciałam napisać o tym, co mi osobiście pomaga podejmować wszystkie, nawet najtrudniejsze decyzje.

Są to moje :

WARTOŚCI i FILARY.

 

Każdy z nas ma jakieś wartości którymi się kieruje, żyje według pewnych zasad. Życie wbrew temu w co się wierzy jest frustrujące i na dłuższą metę toksyczne.

Jeżeli uczciwość to dla Ciebie podstawa, pracując dla oszukującego klientów pracodawcy będziesz czuć się okropnie. Jeżeli tak naprawdę pieniądze nie mają dla Ciebie dużej wartości, nawet wysokie premie nie będą Cię motywować. To samo tyczy się życia prywatnego.

Czasem jednak nie wiadomo co w życiu jest dla nas wartościowe, a co nie. Warto zastanowić się nad tym jakie są moje wartości czy kieruje się nimi w życiu.

Już teraz zatrzymaj się i pomyśl co dla Ciebie jest naprawdę ważne.

(pobierz ćwiczenie o wartościach)

Skoro już wiesz jakimi wartościami kierujesz się w życiu czas zastanowić się co jest dla Ciebie  najważniejszym filarem. Z czego nie jesteś w stanie zrezygnować, o co będziesz walczyć i co jest tym, dla czego możesz wiele poświęcić. Filarów na których stoi Twoje życie jest z reguły więcej. Koniecznie musisz je znać.

Przytoczę tutaj anegdotkę o profesorze i jego słoiku z kamieniami :

„Profesor filozofii stanął przed swymi studentami i położył przed sobą kilka przedmiotów. Kiedy zaczęły się zajęcia, wziął spory słoik i wypełnił go po brzeg dużymi kamieniami. Potem zapytał studentów, czy ich zdaniem słój jest pełny, oni zaś potwierdzili.
Wtedy profesor wziął pudełko żwiru, wsypał do słoika i lekko potrząsnął. Żwir oczywiście stoczył się w wolną przestrzeń między kamieniami. Profesor ponownie zapytał studentów, czy słoik jest pełny, a oni ze śmiechem przytaknęli.
Profesor wziął pudełko piasku i wsypał go, potrząsając słojem. W ten sposób piasek wypełnił pozostałą jeszcze wolną przestrzeń.
Profesor powiedział:
– Chciałbym, byście wiedzieli, że ten słój jest jak Wasze życie. Kamienie – to ważne rzeczy w życiu: Wasza rodzina, Wasz partner, Wasze dzieci, Wasze zdrowie. Gdyby nie było wszystkiego innego, Wasze życie i tak byłoby wypełnione.
Żwir – to inne, mniej ważne rzeczy: pieniądze, mieszkanie albo samochód.
Piasek symbolizuje całkiem drobne rzeczy w życiu, w tym Waszą pracę.
Jeśli nie włożymy kamieni jako pierwszych, później nie będzie to możliwe. Jeżeli najpierw napełnicie słój piaskiem, nie będzie już miejsca na żwir, a tym bardziej na kamienie.
Tak jest też w życiu: Jeśli poświęcicie całą Waszą energię na drobne rzeczy, nie będziecie jej mieli na rzeczy istotne. Dlatego ważne jest, by zadać sobie pytanie: co stanowi kamienie w moim życiu? Następnie włożyć je jako pierwsze do słoja i dbać o nie. Zostanie Wam jeszcze dość czasu na inne sprawy.
Zważajcie przede wszystkim na kamienie – one są tym, co się naprawdę liczy. Reszta to piasek.”

Ubóstwiam tę historię, jest moim zdaniem bardzo pouczająca.

Weź teraz proszę kartkę i długopis, usiądź wygodnie i zastanów się jakie są Twoje kamienie. Nazwij dokładnie każdy z nich. Poświęć na to ćwiczenie wystarczająco dużo czasu. Jeżeli nie potrafisz od razu odpowiedzieć wróć do tematu później. Obserwuj siebie, swój codzienny dzień, swoje ukryte pragnienia. Co jest dla ciebie ważne ? Co chcesz włożyć do słoika, o co warto się troszczyć najbardziej?

Reszta to żwir i  piasek.

Znając kamienie, czyli innymi słowy filary na których stoi Twoje życie łatwiej jest podejmować nawet najtrudniejsze decyzje. Wystarczy bowiem zastanowić się, czy droga którą chcesz wybrać, decyzja którą rozważasz jest zgodna z tym w co wierzysz i czy pomaga Ci w trosce o Twoje kamienie.

Analizując każdą swoją decyzję pod tym kątem, będziesz zawsze żyć w zgodzie ze sobą i czuć, że postępujesz słusznie.

Ja w każdym razie tak robię 😊

Beata z NIEDAJSIĘ.

 

Ps. Masz do podjęcia trudną decyzję ? Nie wiesz jaką drogę wybrać ? Masz tyle opcji, że nie wiesz która jest najodpowiedniejsza lub wręcz przeciwnie, nie widzisz wyjścia z sytuacji ?

Zadzwoń lub napisz do mnie. Chętnie pomogę 😊

730770111; beata@niedajsie.org

 

 

2 thoughts on “Jak podejmować trudne decyzje ?

  1. … Ja w każdym razie tak robię…. Powinno być. Przepraszam, cały tekst pierwsza klasa ale taki byk ♉mnie powalił.
    Pozdrawiam

    1. Cieszę się, że się podobało. Błąd już poprawiłam, dziękuję bardzo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *