To, że jestem smutna nie znaczy, że jestem nieszczęśliwa.

Szczęście to nie permanentny stan radości. Zadowolenie to emocja tak jak i smutek. Szczęście to coś więcej niż aktualny nastrój.

Czym więc jest szczęście ?

O tym, czy czujemy się w życiu szczęśliwi czy nie decyduje kilka czynników. Psychologia pozytywna (czytaj więcej) mówi nam iż „dobrostan” (potocznie szczęście ) jest składową kilku zmiennych.

Są to :

– pozytywne emocje

– zaangażowanie

–  sens

– życiowe osiągnięcia

–  związki z innymi.

 

Aby wieść życie szczęśliwe, warto wszystkie te punkty spełnić  jednocześnie. Same dobre chwile dzięki którym czujemy POZYTYWNE EMOCJE  to za mało, choć bez tego szczęśliwym być trudno.

Nasze życie powinno mieć  jakiś SENS. Warto zastanowić się nad tym po co żyję, jaka jest moja misja. Każdy jest do czegoś stworzony, to nie muszą być wielkie rzeczy. Wiesz już co masz na tej ziemi do zrobienia ?

Wiele osób uzależnia swoje szczęście od sukcesów a to duży błąd. Wyniki raz są, a raz ich nie ma. Porażka nie powinna nas osłabiać, a raczej motywować do większego wysiłku lub zmiany sposobu działania. Najważniejsze jest  ZAANGAŻOWANIE.  To ono daje poczucie sensu,  spełnienia. Jeśli się uda, cudownie. Jeśli nie, trudno. Może następnym razem.

Jednak do szczęścia potrzebne mam są ŻYCIOWE OSIĄGNIĘCIA w jakiejkolwiek życiowej sferze. Jest to dużo prostsze gdy działamy w poczuciu sensu i z pełnym zaangażowaniem.

Jako osobniki stadne, potrzebujemy także towarzystwa. Trudno cieszyć się ze wszystkiego w samotności, trudno też przetrwać gorsze chwile.  Mając udane ZWIĄZKI Z INNYMI różnego rodzaju, możemy cieszyć się życiem.

Wszystkie te czynniki występują w różnych okresach życia w różnym natężeniu, ważne jednak, by w każdym z tych obszarów coś się działo.

Gdy czujemy głębszy sens, angażujemy się w to co robimy, daje mam to dużo pozytywnych emocji i widzimy efekty swoich wysiłków wtedy czujemy się spełnieni. Gdy jeszcze mamy do tego z kim to uczucie dzielić, życie staje się prawdziwym dobrostanem.

To moim zdaniem prawdziwe szczęście 🙂

Beata z NIEDAJSIĘ.

 

Ps. Masz problem z określeniem czym dla Ciebie jest szczęście? Jaki jest sens Twojego życia lub jak zaangażować się w to co robisz ?

Zadzwoń lub napisz do mnie. Chętnie pomogę 😊

730770111; beata@niedajsie.org

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *