Zwracaj uwagę na to, co dobre – czyli po co komu dziennik wdzięczności ?

Wszystko bez sensu. Nic mi się nie udaje. Nie spotyka mnie nic miłego.

Czy aby na pewno ?

Jak źle by nie było, w jak trudnej nie bylibyśmy sytuacji codziennie spotyka nas wiele wspaniałości których nie doceniamy. Skupiając się na tym co nie działa, na tym co idzie źle, na trudach, na bólu i na smutku, sami odbieramy sobie radość życia.

Tylko jak żyć inaczej skoro jest tak trudno ?

Zacznij rozglądać się wokół i szukać pozytywów. Nie chodzi tu o zaprzeczanie rzeczywistości tylko zauważeniu również jasnych stron życia.

W Psychologii Pozytywnej istnieje koncepcja poszerzania i budującej funkcji pozytywności. W swojej teorii nie mówi o braku trudnych emocji, ale o właściwych proporcjach między tym, co negatywne, a tym co pozytywne.

„ Na każde ściskające serce negatywne doświadczenie emocjonalne powinny przypadać co najmniej trzy rozpierające serce pozytywne doświadczenia emocjonalne, które podniosą Cię na duchu.”

Barbara Fredrickson „ Pozytywność”

Jak nauczyć się dostrzegać pozytywne strony życia ?

Zacznij prowadzić „DZIENNIK WDZIĘCZNOŚCI „

Zaopatrz się w odpowiedni notes  albo kalendarz, możesz też jeśli wolisz notować na komputerze. Dostosuj narzędzie do tego, co lubisz. Chodzi o to by chciało Ci się w nim pisać! Przy każdym dniu zapisuj, co się wydarzyło (w jednym, dwóch zdaniach),rzeczy, za które można być wdzięcznym.

Zacznij dzień od wdzięczności. Albo go tak zakończ. Albo po prostu – znajdź chwilę, aby poczuć się wdzięcznym. Za co? Może to być nawet najmniejsza rzecz. Cokolwiek co sprawia, że życie jest w porządku, fajne, ciekawe, zachwycające? Zastanów się chwilę.

Zapisz to w dzienniku.

Ustaw sobie przypominajkę w telefonie, zostaw kartkę na tablicy korkowej, która będzie Cię mobilizować do tego nawyku. Trzymaj dziennik zawsze na wierzchu albo noś go ze sobą. Jeżeli chcesz pisać rano po przebudzeniu lub tuż przed snem – połóż go na stoliku nocnym. A obok niego – działający długopis.

Nie wiesz jak zacząć ? Może te kilka prostych pytań Ci w tym pomoże.

  1. Czy udało Ci się porozmawiać dzisiaj z kimś miłym?
  2. Co pysznego było dzisiaj na śniadanie/obiad/kolację?
  3. Czy udało Ci się widzieć coś pięknego?
  4. Czy Twoje dziecko zrobiło coś interesującego/zabawnego/fascynującego?
  5. A może Twój partner/partnerka/współlokator/rodzic/kuzyn/osoba znajoma?
  6. A może Twój zwierzak?
  7. Jak się dziś czujesz? Jak Twoje zdrowie ?
  8. Czy udało Ci się dziś coś załatwić/ zrobić ?
  9. Czy ominęło Cię jakieś srogie nieszczęście lub problem?

Zobaczysz, że codziennie spotyka Cię wiele miłych zdarzeń, pięknych obrazów, cudownych doznać. Wystarczy to tylko zauważyć. Rozejrzyj się w koło, doceniaj piękne widoki, zwierzęta, rzeczy, miłych ludzi, dobre pokarmy i wiele, wiele innych.

Prowadź ten dziennik przez miesiąc by wypracować u siebie nowy nawyk. Zauważanie pozytywnych stron codziennego życia niech towarzyszy Ci każdego dnia.

Powodzenia 🙂

Beata z NIE DAJ SIĘ

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *